Hilal Büşra Cebeci

Gel Bi de Burdan Bak

Eser, ismini sanatcının kişisel bir hikayesinden almaktadır: Birçok deneme sonrası özenle seçilmiş mürdüm tonuna boyatılan duvara aplik monte eden ustanın; alana ciddi bir hasar bırakmasına karşın kendisine yöneltilen hayret ve itiraz karşısında verdiği, umarsız ve mahcubiyet duymayan cevabı; gel bi de burdan bak, olmuştur.

Sanatcının zihninde bu cümle , her biri ayrı birer karışımın muhteşem bir çıktısı olan insan varlığı üzerinde de bırakılan hasarlara karşı gösterilen layüsel tutum ile özdeşlik kurulabilir bir cümledir.

Boya fırlatma tekniği ile çalışılan duvar bir anlamda umursamaz bir davranışın başkaca bir muhatapta bıraktığı etkiyi sembolize etmekte iken, ana duvardaki söz, izleyicinin dikkatini sadece bahis olan sürece değil, zihin-ruh denkleminin genelini tanımlayan bir duyguya çekmeyi hedeflemektedir.

Özelde her biri eserin armağan edildiği döneme atıf ile anlamlandırılarak tek tek seçilen sokak işaretlerinin bir arada yerleştirilmesi, en temelde bir durumun çıkmaza sokulma halinin temsilidir.