Muzaffer Malkoç

Dar Açı

Sergiye sadece iki tablosuyla değil tabloların asıldığı duvarlarla birlikte katılan Muzaffer Malkoç, bu iki kütlenin birbirlerine çok yakın yerleştirilmesiyle resimlerinden bağımsız yeni bir eser meydana getirmektedir. Birbirine 30 cm uzaklıkta duran iki duvar, izleyiciler için bir galeride olması beklenen normal bakış açısını, tabloyu görmek için gereken ara mesafeyi ortadan kaldırıp sanat eserinin varlığı ile görülmesi arasındaki gerilimi dile getirmekte ve böylece 30 cm’lik mesafe asıl görülmesi gereken tabloları, sergi, salonun içinde olmasına rağmen görülmez ve anlaşılmaz kılmaktadır. Sanatçının kendi ifadesiyle:

‘Bir bakış açısıyla burada eksiksiz bir mekan vardır; duvar üzerine asılan tablolar, aydınlatmalar var ancak yerleştirme bunların hepsini geçersiz kılıyor, bu, tek bir değişiklikle bütün kazanılmışları yok eden bir hilekarlığın protestosu olabilir. ‘

Diğer bir okuma ise istediği yerde var olmasına izin verilmeyen sanatçının, yaşadığı olumsuzluğu kendi eserini göstermeme pahasına, sanat yapmadaki ısrarını hatta inadını bize hatırlatıyor.